Свуда у свету, 3. децембар се обележава као Међународни дан особа са инвалидитетом. Генерална скупштина УН је 1992. године, на посебној седници одржаној ради обележавања завршетка „Деценије особа са инвалидитетом“ усвојила Резолуцију да 3. децембар буде Међународни дан особа са инвалидитетом. Након доношења наведене Резолуције, Комисија УН-а за људска права, 5. марта 1993. године, позвала је земље чланице да обележавање овог датума има за циљ, да се особама са инвалидитетом омогући једнако уживање људских права и равноправно учествовање у друштвеном животу.
Према последњим проценама Светске здравствене организације, у свету живи живи чак 1,3 милијарде особа које имају неку врсту инвалидности, што чини 16 одсто укупне светске популације. У Републици Србији према последњем попису становништва из 2022. године, живе 356.404 особе са инвалидитетом, што чини 5,46 одсто укупног становништва.
Особе са инвалидитетом, свуда у свету сусрећу се са физичком, социјалном, економском и баријерама у схватању људи који их искључују из пуног учешћа у друштву као равноправних чланова. На тај начин особе са инвалидитетом бивају додатно угрожене. Зато, цела заједница и сви грађани, треба да учине додатни напор и покажу веће разумевање за особе са инвалидитетом и за проблеме са којима се они свакодневно сусрећу.
Ове 2024. године, Уједињене нације обележавају овај дан са темом „Јачање лидерства особа са инвалидитетом за инклузивну и одрживу будућност“.
У сусрет обележавању Међународног дана особа са инвалидитетом, у нашој земљи, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог наглашава да је Република Србија посвећена заштити и пружању подршке особама са инвалидитетом, како кроз постојећи нормативни оквир, тако и на плану пуне имплементације права припадника ове осетљиве друштвене групе. Такође, ово Министарство наглашава, „да је посвећено да ради у оквиру својих надлежности, на подизању свести о важности заштите ове рањиве друштвене групе, градиће друштво солидарности и емпатије у којем сви, којима је то потребно, имају право на заштиту, подршку и шансу и у којем нико не сме да буде искључен, дискриминисан или изостављен“.