Међународни дан борбе против насиља над женама, 25 новембар обележава се свуда у свету. Први пут је установљен 25. новембра 1981. године у Боготи, у знак сећања на сестре Мирабел које су брутално убијене у Доминиканској Републици 1960. године. Датум су прихватиле Уједињене нације 1990. године, када је службено потврђен као „међународни дан елиминације насиља над женама“.
На тај дан Уједињене нације, владе и хуманитарне организације широм света позивају све друштвене актере да се укључе у активност чији је циљ да се спречи насиље над женама.
Иначе, женска људска права су неодвојиви део универзалних људских права и у складу са свим међународним документима та права морају да буду гарантована, поштована и заштићена при чему је важно препознавање и спречавање дискриминације жена.
Кад су у питању међународни документи који наглашавају важност поштовања права жена истиче се „Конвенција УН о елиминисању свих облика дискриминације жена“ и „Пекиншка платформа за акцију“. Наше домаће законодавство је насиље над женама санкционисало у Кривичном, Породичном, Закону о равноправности полова, Закону о сспречавању насиља у породици, као и Закону о забрани дискриминације над женама и Националној стратегији за побољшање положаја родне равноправности.
Поводом овогодишњег обележавања 25. новембра Међународног дана борбе против насиља над женама, на сајту УН се наводи да насиље над женама н девојчицама „остаје један од најраспрострањенијих и најраширенијих кршења људских права“. У саопштењу се даље наводи „Глобално, скоро свака трећа жена је барем једном у животу била изложена физичком и (или) сексуалном насиљу од стране интимног партнера, непартнерском насиљу или и једном и другом. За најмање 51.100 жена 2023. године, циклус родно заснованог насиља завршио се једним коначним и бруталним чином – њиховим убиством које је починио партнер или неко од чланова породице. То значи да је једна жена у свету убијена сваких десет минута“.
У нашој земљи, поводом обележавања овог дана, Кабинет министарке без портфеља задужене за родну равноправност организовао је панел дискусију са темом „Једнаке. Сигурне. Оснажене“, на којој ће поред представника највише државне власти учествовати и заменица шефа делегације ЕУ у Србији и амбасадорка Краљевине Шведске.