Mеђународни дан борбе против сиромаштва обележава се сваког 17. октобра од 1987. године, када се на откривању споменика у Паризу, у част жртава екстремног сиромаштва, насиља и глади, окупило око 100.000 људи. Циљ обележавања овог датума је ширење свести о потреби искорењивања сиромаштва у свету, а нарочито у земљама у развоју.
Овај дан одаје почаст милионима људи који пате од сиромаштва и њиховој свакодневној храбрости и препознаје суштинску глобалну солидарност и одговорност коју имамо за искорењивање сиромаштва и борбу против свих облика дискриминације.
Дан борбе против сиромаштва обележава се у тренутку када у свету готово милијарду људи гладује и када је све више оних који немају ни за основне животне потребе. Сматра се такође, да је једна четвртина укупног становништва света крајње сиромашна зато што живи са једним доларом дневно. Забрињавајући је и податак, да од последица неухрањености умре 2,6 милиона деце на годишњем нивоу што представља једну трећину свих умрлих на свету.
Ове 2024. године, Уједињене нације Међународни дан борбе против сиромаштва обележавају са темом „ Окончање сиромаштва у свим његовим облицима свуда“ Циљ је окончање социјалног и институционалног малтретирања и заједнички рад за праведна, мирна и инклузивна друштва. Људи који живе у сиромаштву суочавају се са негативним ставовима. Они су стигматизовани, дискриминисани, оцењени су на пример по њиховом нагласку, адреси или недостатку тога, окривљени за своју ситуацију и третирани су са непоштовањем.
Поводом обележавања овог дана, у нашој земљи Републички завод за статистику је објавио да у Србији број становника који су угрожени сиромаштвом износи 19,9%. У односу на прошлу годину, када је тај проценат износио 20,2% види се мањи пад броја сиромашних. Наводи се такође, да стопа ризика од сиромаштва или социјалне искључивости износи 27,2% и у односу на прошлу годину нижа је за 1,8%.