Међународни дан младих обележава се 12. августа сваке године и има за циљ да укаже на значај улоге младих људи у друштву, као и да се млади људи подстакну на организовање активности ради подизања свести о њиховом положају. Такође, ово је јединствена прилика, да се осигура учешће младих у доношењу одлука на свим нивоима.
Појам „млади“ описује фазу живота између детињства и одраслог доба. Младост је посебно животно раздобље у којем се уз биолошко и психолошко сазревање одвија и процес укључивања појединаца у друштвену заједницу. Током тог раздобља, од младих се очекује да развију вештине и способности у којима би могли да преузму улоге у свим областима друштвеног деловања.
Важно је препознати младе и њихову посебну улогу у друштву. Млади су садашњост и будућност друштва, ресурс иновација и покретачка снага развоја друштва. Због тога је неопходно континуирано и систематско улагање у развој младих и успостављање партнерског односа младих и државе како би се повећало активно учешће у друштву, подстакла друштвена интеграција и обезбедила укљученост младих у развој омладинске политике.
Током последње две деценије обележавања Међународног дана младих, обрађен је велики број иновативних актуелних тема, укључујући ментално здравље, питање међугенерацијске солидарности, проблематика безбедних простора за младе и грађански ангажман.
Тема Међународног дана младих за 2024. годину носи назив: „Од кликова до напретка: дигитални путеви младих за одрживи развој“. Тема наглашава везу између дигитализације и убрзања достизања циљева одрживог развоја, наглашавајући кључну улогу младих у овом процесу.
Конкретно, овогодишња тема има за циљ да:
прво – истражи улогу технологија и података у убрзању напора ка постизању Циљева одрживог развоја, укључујући улогу младих у унапређењу дигиталне транзиције
друго – да представи разноврсна и фокусирана дигитална решења и иновације које воде млади на глобалном и националном нивоу, а која доприносе одрживом развоју
треће – обезбеди базу знања за заинтересоване стране, као што су млади, цивилно друштво и националне владе, као и релевантне агенције УН, да приступе подацима о овој теми.